Dandelion Parachute Seed

YAS VE HAYAT SONU DESTEĞİ

"Yas iki parçadan oluşur.

İlki kayıptır. İkincisi ise hayatın yeniden yapılması."

                                                                                                                Anne Roiphe

"Ölmekte olanlarla çalışmak ölümün bu yüce geçiş töreni için bir ebe olmak gibi. Nasıl bir ebe bir varlığın ilk nefesini almasına yardımcı oluyorsa, sen de son nefesini vermesine yardım ediyorsun."

                                                                                                                    Ram Dass

Doğumda bizi dünyaya getiren öte boyutların kapıları aynı şekilde ölümde de bizi kucaklamak için açılıyor diye düşünüyor ve inanıyorum. Doğum gibi hayatın sonu da ilgimizi, zamanımızı, duygularımızın kabulünü istiyor bizden. Nasıl doğumda annenin ve bebeğin teslim olması gerekiyorsa hayat sonunda da hepimizin kabülle, niyetle ve destekle teslimiyeti yaşaması gerekiyor. Ve tabi geride kalanların da. Hem veda eden için hem de ardından yas tutanlar için hayat sonu çok zor ama çok mühim. Giden ruhun çemberini tamamlaması, geride kalanın da tekamülünde bir adım daha atması gerekiyor. Kırk günlük duraklar belki yetmiyor ama gene de bir nefes sunuyor.

Doğum desteğine başladığım zamanlar hayat sonu destekçilerinin de olduğunu öğrenmiş ve bu alanda da çalışma ve eğitimlere başlamıştım. Sanki iki ana kapının eşiklerinde durup diğer dünyalara köprü oluyor gibiydim. Tabi bu çağrının kökleri babamın ve diğer büyüklerimin ve pek tabi atalarımın, analarımın vefatlarına kadar uzanıyordu. Bunları açık kalple kabullenirken dünyada başka insanlara da yardımcı olabileceğimi görmek beni çok mutlu etmişti. Bir arkeolog olarak ölümle, kayıpla ve kaç binyıllık bir insalık yasıyla zaten hep yüzyüzeyken şimdi bunların gerçekliğinde bir rehber olabildim.

 

YAS VE HAYAT SONU DOULA HİZMETLERİ

Hayat sonu ve yas doulası olarak hayatının son aşamasında olanlara ve yakınlarına duygusal ve lojistik destek sunuyorum. Son isteklerin yerine getirilmesi konusunda aileyle beraber çalışıyor ve kalp iletişimiyle ilerliyoruz. Ailenin ve kişinin istediği tinsel ve törensel pratikleri düzenliyor, eskiden olduğu gibi daha doğal ve evde gerçekleşecek bir cenaze için hazırlık yapıyoruz.  Kaliforniya'da bulunan Final Passages tarafından uygulamalı olarak verilen doula ve ölüm ebeliği eğitimlerim sayesinde ve Francis Weller ile yaptığım yas çalışmasını ışığında bu hizmeti veriyorum fakat eklemeliyim ki hastalıklar ve hayatın sonundaki vedalar konusunda eğitimden önce içgüdülerime, kendi deneyimlerime ve insanlara olan sevgime dayanarak bu işi yapıyorum ve yapacaklarımı doğanın doğum ve ölümle süregelen eşsiz döngüsüne olan inancımla gerçekleştiriyorum.

 

Yas ve hayat sonu doulası olarak hasta bakımıyla ilgilenenlere, yakınlarını kaybedenlere, bebeklerini kaybeden ailelere, daha yavaş ve sakin bir veda süreci isteyenlere duygusal, lojistik ve fiziksel destek hizmetleri sunmaktayım.

DEATH CAFE

Death Cafe ölüm ile ilgili bir farkındalık yaratma oluşumudur. Farklı insanların bir araya gelip ölüm hakkında konuşmalarını ve yiyecek içecek eşliğinde toplanmalarını amaçlar. Bir terapi çalışması değil sadece bir sosyal buluşmadır. Türkiye'de ilk Death Cafe çalışmasını 2016'da İstanbul'da gerçekleştirdim. Bu konuda konuşmaya ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu gözlemlediğim için Death Cafe buluşmalarını sunmaya devam ediyorum.

YAS ÇEMBERİ

Hayat sonu, kayıplar ve bırakmak zorunda olduğumuz ya da hüzünle veda edeceğimiz her anı, kişi ya da durum yas tutmamız için bir sebep oluşturur. Tutamadığımız yaslar ve yaşayamadığımız duygular içimizde tabaka tabaka katmanlaşmasın diye yasımızı kabullenmemiz ve yaşamamız gerekiyor. İşte yas çemberleri ve buluşmaları size bu duyguları çıkarabilmeniz, yargısızca destek görebilmeniz için alan açıyor. Kolaylaştırıcı olarak çember adabıyla sizlere yas çemberleri sunuyorum ve bu alanda yasınızı hem destekliyor hem kutluyorum.