yeni ay'ın hediyesi

Güncelleme tarihi: 4 Haz 2020

Büyüklerimden duyduğum bir söz vardı küçükken: aybaşı. Babaannem aybaşı mı oldun derdi adet olduğumu anladığında. Ama ben ne demek ister anlamazdım, ayın başı değil ki diye düşünürdüm takvime bakıp.

Yıllar yıllar sonra, Türkiye ve Avrupa’nın türlü çeşitli organik çiftliğinde gönüllü çalıştığım vakitler ay döngüleriyle uyumlu tarım pratikleriyle tanışmış ve hayran kalmıştım. Anadolu’da da yıllar yıllar öncesine, kadim topluluklara dayanan bu uygulama hala kendisini ara ara gösteriyor ama unutulmaya doğru gidiyordu. Ay bilgisini yaşatmak içime düşmüştü ta o zaman. Ama kendimden uzaktım, toprağa şifa verme derdindeydim o dönem.

Ne zaman kadın sağlığıyla ilgilenmeye, adet döngülerimle hemhal olmaya başladım işte o zaman Yeni Ay bilgisi de önüme düştü. Okuduğum kaynaklar kadınların Ay’ın karanlık halinde adet görmelerinin yaygın olduğunu söylüyordu. Ne tuhaf demiştim, olur mu hiç? Ve sonra olan oldu. Bir gün Ay kararırken, ben kanadım. Ay kapandı, ben kapandım. Uyumlandım. Hissettim dünyayla, evrenle bir olduğumu.

Sonra birçok kadınla, doğumda, ölümde, yasta, rahimlerde kavuştuk, elele tutuştuk, çemberde buluştuk. Yeni Ay’la uyumlananlar beni buldu, ben onları buldum. Her seferinde o tuhaf sihir hissi geldi bana. Evrenle daha önce hiç görmediğimiz, anlamadığımız, tanımadığımız böyle bir bağımız olabilir miydi? O koca, parlak beyaz Ay oradan bize sesleniyor muydu yoksa?

Elbet bunlar zihnin küçük, muzip oyunları olabilir, tüm bu uyumlanmalar evrenin, fizik yasalarının gerçekleri içerisinde bir anlama geliyordur. Beynin gücünü ve neler yapabileceğini daha yeni yeni keşfediyoruz. Ay karardı beni kanattı demek fazla iyimser hatta naif olmak demek bilimin karşısında. İşin içinde hormonlar, fizik kanunları, beyin dalgaları ve genler var, bambaşka sebepler, denk gelmeler var. O yüzden sadece yüzümüze bir gülümseme çalsa yeter, manasını çok tırmalamaya gerek yok. Ama gerçeğin ötesinde hayallerin diyarında başka başka anlamlar da var, onlara bakalım bugün Ay kapanırken.

Yeni Ay, Ay’ın karardığı, ışığını bizden ayrı tuttuğu hali. Göklerin simsiyah bir örtü gibi bizi kapladığı, bir sonraki döngü için her şeyi sıfırladığı dönem. Ay yitiyor. Ay gidiyor gözlerimizden. Adet döngümüz gibi aynı. Bir yumurtaya daha veda ediyoruz. Parlıyor ve sönüyor, yaratımını gerçekleştirdi ve artık veda ediyor. Yasla, aşkla, kanla veda ediyoruz, kapanıyoruz, yitiyoruz, kanıyoruz, kararıyoruz. İçimiz karanlık, içimiz yıkılıyor, içimiz parçalanıyor. Veda ediyor içimizde yeşeren, yetişen, veda ediyor yusyuvarlak Ay. Ama aslında Yeni Ay işte adı üstünde, içinde yeni bir umut taşıyor. Yeni bir yumurta gibi. Yeniden gelecek. Hem yitiyor hem yeniden geliyor aynı gün. Araf’ta bekliyor. Bittiği ve başladığı günde zaman asılı kalıyor. Karanlık aydınlığa gebeyken biz de yeni bir yumurtanın daha oluşumu için başlıyoruz yeniden. İşbaşı. Aybaşı.

Dünya yeniden dönüşürken, bildiğimiz, alışageldiğimiz hayat devinir dururken, Ay’ın hallerine bakıp, kendi hallerimize bakıp, bu zamanların yepyeni umutlara, yepyeni gerçeklere gebe olduğunu hissetmek, ta içimizde bilmek belki umudu canlı tutacak. Önce kararacak, önce kapanacak, önce yasını tutacağız gitmekte olanın ama bileceğiz ki yenisi geliyor. Yeni öğretiler, yeni dersler ve yepyeni deneyimlerle. Dönüşeceğiz, döneceğiz, döngüde devam edeceğiz. Ne kadar yüce, ne kadar bilge olduğumuzu bilerek.

Ve bir gün gelecek tüm yumurtalar da yitip gidecek elbet, başka bir gerçekliğe adım atacağız, yasımızı tutmak için beden değişecek, bitmekte olana yaklaştığımız için beden çekinecek. Ama Ay orada bize döngülerin devamını hatırlatacak, Ay baki kalacak. Hediyelerimizi bırakıp usulca ayrılacağız. Ne kadar küçük, ne kadar kırılgan olduğumuzu bilerek.

Döngü biziz. Döngü evren. Döngü evrenin yasası, ta kendisi. Ve biz ne yüce, ne küçüğüz ortasında, aynı anda! İdrak yollarımız açık, kalbimiz açık, rahmimiz açık olsun ki akalım, dönüp duralım her daim gerçekliğimizin ortasında.


454 görüntüleme0 yorum