tutulma

En son güncellendiği tarih: Haz 4

6 “ay” önce bu akşam bebeğimi doğurdum. yine bir tutulma, yine bir dolunay. ay hareket ediyor bizi de beraberinde çekerken.

o gece en derin primal duyularımla doğurdum. dört ayak üstündeydim ve yuvamda. kendim bir rahmin içinde gibiydim. bütün insanlık tarihini ve bütün canlıları bir yandan düşünürken oldu bu. evet düşünebiliyordum o sırada. bir yandan da kayboluyordum bilinçdışına doğru. her şey aynı anda akıyordu. insan, hayvan, bitki sıralamasında sanki bir hiçtim. ya da her şey. bütünün bir parçası olduğumu bilerek, hissederek. dört ayak üstündeydim çünkü bedenim öyle istedi. en temel olana, en basit ve kolayına doğru beden şekil değiştirdi.

9 ayın çoğunda aklım hep mezopotamya’daydı neden bilmiyorum. bütün arkeoloji bilgim benimleydi sanki, nedensiz. bilemedim ama kabullendim. doğuma doğru ninhursag, yani doğum ve yeni doğan bebeklerin tanrıçası, ana tanrıça aklıma düştü. çıkmadı bir daha. ninhursag diyerek, bütün kadınları ve anneleri çağırarak doğurdum.

kısacık, hızla, ilk doğumumdan çok uzak ama ona bir o kadar da yakın bir şekilde oldu her şey. gene sancılarım vardı elbet, az sürse de onları yaşadım gene. ama zihnime “biraz dur” dediğim bir an oldu. çok, çok kısa bir an. belki 3 saniye. o an işte dünya durdu, sancı kesildi ve doğumla bir oldum. 3 saniye, koca bir yaşam oldu. nasıl yaptım, nasıl o anda kaldım ben de bilmiyorum ve dedim ya çok kısacıktı zaten. ama oldu. o an sancı durdu, ben durdum ama doğum aktı bin yılların bilgeliğiyle.

sonra da insan doğdu. hem anne, hem bebek, hem tanıklar. ay, en büyük şahit, o an tutuluyordu. o tutulunca biz de tutulduk.


41 görüntüleme

Kırk Kilit hizmetleri hakkında detaylı bilgi için / For detailed information about Kırk Kilit services:

kirkkilitdoula@gmail.com

Facebook: Kırk Kilit

Instagram: @kirkkilit