"Teslim olduğumuzda ve sevdiğimizde inanılmaz bir şey gerçekleşir. Başka bir dünyaya, kendimizde zaten bulunan bambaşka bir güç alemine karışırız. Biz değiştiğimizde dünya da değişir, biz rahatladığımızda dünya da rahatlar. Biz dünyayı sevmeye karar verdiğimizde ise dünya da bizi sever."

                                                                                                                        Marianne Williamson

 

"Doğumun gerçekliğine hazır olduğum zaman açıldım ve kendimi bırakabildim. Doğum, nasıl kabulleneceğimi, nasıl nefes alacağımı ve nasıl her şeyi bırakabileceğimi bana öğretti. Bu bir kapının, ruhlar diyarına olan bir geçidin açılışı gibiydi ve ben o eşikte şahit olarak durdum. Yaşadığım şey konrol edebilmekle ilgili değildi, benimle ya da o güne kadar bildiklerimle de ilgili değildi. Sadece teslim olmaktı. Şahit oldum ve geri geldim."

 

2012'de oğlumun doğumu bana yepyeni bir yol açtı ve ben de bir doula ve hayatın eşiklerinden geçmek üzere olan insanlar için şifa sunan bir rehber olmaya karar verdim.

Merhaba! Benim adım Selen Çağlayık Eloğlu. Ben kadın sağlığı alanında çalışan bir şifacı ve beden terapistiyim. Destek alanım rahim sağlığı, menstruasyon sağlığı, meme sağlığı, cinsel sağlık, doğurganlık, doğum, doğum sonrası ve menopozu kapsıyor, bu konularda beden terapileri uyguluyorum ve eğitimler sunuyorum, ayrıca bir ebelik öğrencisi ve doğum rehberi (doula) olarak gebelik ve doğum süreçlerinde ailelere yardımcı oluyorum. Rahim odaklı çalışmalar beni doğumla beraber yas ve ölüm sürecine de çağırdığından beri yas rehberliği alanında da insanlara destek veriyorum.

 

Eşim ve iki çocuğumla beraber dünyayı ve doğayı keşfetmeye ve sade yaşama inandığım, hediyelerimi dünyaya sunduğum bir hayatı sürdürmeye gayret ediyorum.

Kadın sağlığına yönelmem çok renkli ve zengin bir yol izledi. Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra, ilk başta Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde daha sonra Bilkent Üniversitesi'nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi okudum, eğitimimi fakülte birinciliğiyle bitirdim. Ardından ODTÜ'de Sosyal Antropoloji yüksek lisansına başladım, saha araştırmalarımda insan-doğa ilişkisi ve kırsal antropoloji üzerine çalıştım, iki ay Manisa'nın bir köyünde kalarak araştırmamı hazırladım.  Aynı zamanda da Açıköğretim Fakültesi'nde Tarım Programı'nı tamamladım. Bu sırada kırsal yaşama ilgim artmasıyla Norveç'e giderek Sürdürülebilir Gıda ve Tarım Sistemleri üzerine yüksek lisans eğitimine başladım, bu süreçte Avrupa ve Türkiye'de birçok çiftlikte gönüllü çalışma fırsatı buldum, doğa dostu uygulamalar ve bitkibilim hakkında eğitimler aldım, Permakültür Tasarım Eğitimi'ni tamamladım. Bitirme tezimi İstanbul'da kent bahçeleri üzerine yazdım ve araştırmam yurt dışında kitap olarak basıldı. Tezimi yazdığım dönemde Beşiktaş Belediyesi Sağlık Müdürlüğü'nde proje asistanı olarak çalıştım. İlerleyen dönemlerde tarım bilgilerimi terapiyle birleştirerek bahçe terapisi ve zooterapi üzerine eğitimlere katıldım (ABD'de Horticultural Terapy Institute ve Fransa'da Institut de Formation Agatea), Strasbourg'da hastanede gerontoloji biriminde staja katıldım ve hastalara hayvan terapisiyle destek verdim. Tüm bu çalışmalar kadın sağlığına olan bakış açımın oluşmasını hazırladı.

İlk çocuğumun doğumu ardından doğum rehberi yani doula olmaya karar verdim. Childbirth International Doula Sertifika Programı'yla başlayan eğitimler birbirini takip etti. ABD'ye giderek The Farm Ebelik Merkezi'nde The Farm ebeleriyle Ebe Asistanlığı Eğitimi ve Duke Lamaze Doğum Eğitim Semineri başta olmak üzere birçok eğitime katıldım. 2016 yılında Ayşe Yüce ile MEB Onaylı 608 saatlik Masaj Eğitimi'ni bitirdim ve aynı sene Gökhan Atış ve Yuuka sayesinde enerji şifasıyla da çalışmaya başladım, ayrıca IAIM Bebek Masajı Eğitimi'ni tamamladım. Beden terapileriyle çalışınca Arvigo Terapi®/Maya Karın Terapisi'yle de tanışma fırsatı buldum ve Vivian Menjivar mentorluğunda başlayan Maya rahim çalışmaları, hizmetlerimin merkezine yerleşti. Aktif olarak terapi ve doğum desteği sunarken sağlık eğitimimi daha da ilerletmek istediğim için tekrar üniversite sınavına girerek 2018 yılında Üsküdar Üniversitesi'nde 4 yıllık Ebelik Lisans Eğitimi'ne başladım ve halen farklı programlar ve eğitimlerle kendimi geliştirerek kadınlara hizmet sunmaya devam ediyorum.

Kendimi bildim bileli öte dünyaların ve şifacılığın çağrısını duydum ve çocukluğumdan beri kozmik bir varlık olduğumun bilincinde olarak yaşadım ama bu çağrıya cevap vermem, cesaretimi toplamam 30'uma bir sene kala oğlumun doğumuyla gerçekleşti. Doğumumda, dünyalar arasındaki beni anlamaya ve dünyadaki yerimi görmeye başladım ve ondan sonrası ise coşkulu bir festival gibi süregeldi. Daha sonra kızımın evde ve tamamen doğal doğumuyla ve bunun bana kazandırdığı tinsel deneyimle yolumdan daha da emin bir şekilde çalışmalarımda derinleştim. Şimdi geriye bakınca arkeolojiden sanata, antropolojiden ziraate ilgilendiğim her konu, yaşadığım ve kültürünü öğrendiğim ülkeler, katıldığım eğitimler, çalıştığım çiftlikler ve tanıştığım her insan benim şifacılığa adım atmamda yardımcı olmuş; anlayabiliyorum.

Gençliğimi hastanelerde babamın kronik rahatsızlıklarını gözlemleyerek ve orada gece gündüz destek hizmeti vererek geçirdim. Hastaneler bana hiç yabancı olmadı ve küçüklüğümden beri kendimi sağlık konularının içinde buldum. Bu süregelen deneyim beni bu konularda hep ilgili bir katılımcı yaptı ve insancıl, kişiye özgü sağlık ve bakım hizmetleri konusunda çalışmaya itti. İçten içe her zaman, insanlar beden ve ruhlarıyla ilgili konularda uğraşırlarken ve hayatın farklı eşiklerinden geçerlerken, onların yanlarında olmak isterdim. Doğumlar, hastalıklar, ölümler ve kutlamalar bu eşiklerin en önemlileriydi ve hepsi beni kendine çekti. Kendimi, işte şimdi, hayatın eşiklerinde bekleyen insanlara yol gösterecek bir rehber olarak görüyorum ve ellerimin, kalbimin ve sözlerimin onlara eşiği aşmalarında yardımcı olacağına inanıyorum.

Hayata bakış açım doğaya olan inancım ve onun ahenkli yöntemleri ile insanlığın bu dünya ve ötesiyle olan ilişkileri yardımıyla şekilleniyor. Doğanın şifacı özelliklerine ve insanların milyonlarca yıllık kadim bilgeliğine inanıyorum. Şifa çalışmalarıma bakış açımda ise şefkat ve kalp iletişimini temel alıyor bunu kadın dayanışması, ekolojik farkındalık ve topluluk oluşturma idealleriyle çevreliyorum.

IMG_20170723_234259461.jpg

 • Ocak 2020 Ayşe Nilgün Arıt ile Maya Şamanik Şifa Eğitimi

 • Temmuz 2019 Ayşe Nilgün Arıt ile Maya Şaman Öğretisi Eğitimi

 • Nisan 2019 Doğuma Hazırlık Eğitici Eğitimi, Medipol Üniversitesi

 • Eylül 2018 itibariyle Ebelik Lisans Eğitimi (4 yıllık), Üsküdar Üniversitesi
 • Eylül 2017 itibariyle Isa Herrera mentorluğunda Kadın Pelvik Taban Eğitimi

 • 2017 Herbalist Eğitimi, Herbal Academy of New England

 • Kasım 2016 Arvigo® Teknikleriyle Maya Karın Terapisi, Uygulayıcı Eğitimi

 • Eylül 2016 Vivian Menjivar ile Arvigo® Teknikleriyle Maya Karın Terapisi, Kendi Kendine Bakım Eğitimi

 • Nisan 2016 Heaven Earth Healing House Şifa Eğitimi

 • Ocak 2015-Ocak 2016 Sacred Postpartum Doğum Sonrası/Lohusa Doulası Eğitimi

 • Mayıs 2016 IAIM Bebek Masajı Eğitimi

 • Eylül 2015-Haziran 2016 Ayşe Yüce ile 608 saatlik MEB onaylı Masaj Terapisti Eğitimi

 • Temmuz 2015-Ocak 2016 Kadın Şifa Sanatları Eğitmen Eğitimi, Kara Maria Ananda tarafından bireysel mentorluk

 • Temmuz 2015-Aralık 2015 Stillbirthday Doğum ve Yas Doulası Eğitimi

 • Haziran 2015 Lety Murphy ile Sacred Scent Doğum Çalışanları için Aromaterapi Kursu

 • Mayıs 2015 Tara Shuler ile Lamaze Doğum Eğitmenliği Semineri - Greensboro, NC

 • Nisan 2015 Pam England tarafından doula olmak üzerine bireysel mentorluk - Albuquerque, NM

 • Nisan 2015 The Farm Ebelik Merkezi Ebe Asistanlığı Eğitimi - Summertown, TN

 • Nisan 2015 Stephanie Larson ile Dancing for Birth Eğitmen Eğitimi - Denver, CO

 • Mart 2015 Jerrigrace Lyons ile Final Passages Hayat Sonu Doulası Eğitimi, Sebastopol, CA

 • 2014-2015 Childbirth International Doğum Doulası Eğitimi

 • 2012 Permakültür Tasarım Kursu - Istanbul

 • 2010-2012 Sürdürülebilir Gıda ve Tarım Sistemleri Yüksek Lisans - Norveç (UMB)

 • 2011 Organik Tarım, Bitki Bilimleri, Beslenme Eğitimi - Avusturya (Erasmus)

 • 2011 Bitki Bilimleri- İspanya (Erasmus)

 • 2009-2011 Sosyal Antropoloji Yüksek Lisans Eğitimi - ODTU, Ankara

 • 2005 Arkeoloji ve Sanat Tarihi - Portekiz (Erasmus)

 • 2003-2007 Arkeoloji ve Sanat Tarihi Lisans - Bilkent, Ankara

 • 1994-2002 Galatasaray Lisesi - Istanbul

IMG-20190603-WA0001.jpg